Karty pracy

Wyrazy pokrewne

(9)

Budowa słowotwórcza wyrazu – zadania dla dzieci

Czy dbasz o wszechstronny rozwój swojej córki lub syna i przygotowujesz je do pierwszej klasy, czy pracujesz z nimi indywidualnie, poza obowiązkowymi lekcjami? Jeśli znacie już wszystkie litery alfabetu i potraficie czytać, możecie być zainteresowani w bardziej złożonych zadaniach. Na przykład budowa słowotwórcza wyrazu – zadania dla dzieci, które wymagają koncentracji i sprytu, a także pewnego poziomu wiedzy.

Jeśli szukasz ćwiczeń dla dzieci na klasyczną analizę budowy słowotwórczej wyrazu, staraj się najpierw wybierać te z gotowymi odpowiedziami. Jest to odpowiednie rozwiązanie dla przedszkolaków przygotowujących się do pójścia do szkoły, jak również dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych.

Jak przydatne są ćwiczenia na budowę słowotwórczą wyrazu?

Ćwiczenia dla dzieci z analizy wyrazów o różnym stopniu trudności pomogą w:

 • Określeniu prawdziwego poziomu wiedzy dziecka.
 • Powtórzeniu i utrwaleniu materiału (definicja części wyrazów, ich przyporządkowanie).
 • Terminowym wykrywaniu luk w wiedzy i ich uzupełnianiu.
 • Skutecznym „dociągnięciu” uczniów, poprawiającym ich postępy w nauce.

Pomocne będą również zadania dla dzieci z zakresu analizy słów, znajdowania podstawy słowotwórczej i innych członków wyrazów dla:

 1. Usprawnienia pamięci i logicznego myślenia.
 2. Poszerzenia zasobu słownictwa.
 3. Powtórzenia różnych członów wyrazów i ich oznaczeń podczas ich analizy.
 4. Wzbudzania lub wzmacniania zainteresowań nauką języka.

Przydatna wskazówka: Wypróbujcie razem pierwsze proste zadania na analizę członów wyrazów dla przedszkolaków. A następnie stopniowo zwiększaj poziom złożoności, pozostawiając całą niezbędną pracę dziecku. Po opanowaniu prostych ćwiczeń dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym z zakresu  analizy morfemowej wyrazów można przejść do ćwiczeń bardziej złożonych.

Gdzie można znaleźć ciekawe ćwiczenia na budowę wyrazów dla dzieci w określonym wieku?

W osobnym dziale naszej strony znajdziesz oryginalny wybór bezpłatnych zadań z zakresu analizy morfemicznej wyrazów przeznaczonych dla uczniów klas 1-4. Jeśli chcesz, możesz zacząć wykonywać te najprostsze już w starszej grupie przedszkolnej.

Jeśli dziecko jest już oswojone z obsługą komputera, można dokonać pełnej i częściowej analizy słowotwórczej wyrazu online. Aby to zrobić, wystarczy pobrać odpowiednie warianty i załadować je na swój domowy komputer lub laptop. Można również łatwo wydrukować wszystkie zadania tekstowe w formacie A4 dla lepszego zrozumienia, i przechowywać je po wydrukowaniu w teczce.

Szeroki wybór, na każdy gust

Nadal nie wiesz, jak wybrać odpowiednie ćwiczenia na układanie wyrazów dla uczniów? Proponujemy, byś razem z dzieckiem dokładnie zapoznał się z prezentowanym asortymentem i wybrał coś, co was zainteresuje.

W dziale tym znajdują się takie ćwiczenia jak:

 • Odnajdywanie i porównywanie podstawy słowotwórczej wyrazu – to nauczy porównywania, wyćwiczy pamięć wzrokową i słuchową. Pomoże to również wyostrzyć znajomość morfemów, zapewniając tym samym doskonałe oceny.
 • Wyszukiwanie i dopasowywanie słów podobnych – zadanie mające na celu zarówno przećwiczenie pamięci, jak i uzupełnianie słownictwa. Uczy to dziecko wszechstronnego myślenia, koncentracji i szukania właściwych rozwiązań.
 • Budowa słowotwórcza słów – pomoże powtórzyć wszystkie człony wyrazu (podstawę słowotwórczą, przedrostek, itp.) oraz nauczyć się szybkiego i poprawnego ich odnajdywania i wyodrębniania. Podobne przykłady dla dzieci z analizą wyrazów można znaleźć w podręcznikach szkolnych.
 • Wyodrębnienie przedrostka – pomaga dzieciom rozwijać dobrą mowę i dobrą wymowę, wzbogaca ich słownictwo i zwiększa zrozumienie struktury słów.

Jeśli nauczycie się analizowania słów, dzieciom spodoba się pomysł analizy morfemicznej w miłej, domowej atmosferze. Jednocześnie pomoże im to zrozumieć najtrudniejszy materiał bez zbędnego pośpiechu i odpowiednio go przećwiczyć.