Karty pracy

Karty pracy Zmysły

(13)

Narządy zmysłów — zadania dla dzieci

Ważne jest, aby dzieci jak najwcześniej poznawały narządy zmysłów. Jak wiadomo, istnieje pięć zmysłów: wzrok, smak, słuch, węch i dotyk. Ważne jest, aby maluchy rozwijały je nie tylko w sposób naturalny, ale także poprzez specjalne ćwiczenia. Takie zajęcia pomagają wspaniale zająć dzieci pożyteczną sprawą i pozytywnie wpływają na ich intelekt.

Dlaczego jest to takie ważne? Jeśli wpływasz na więcej niż jeden system percepcyjny, możesz łatwo nawiązać powiązania krzyżowe między zakończeniami nerwowymi we wszystkich częściach mózgu. Z tego powodu eksperci zalecają, aby dzieci rysowały narządy zmysłów, a także wszystkie emocje, które pojawiają się podczas procesu nauki.

W jaki sposób pomaga rozwój u dzieci rozumienia funkcjonowania narządów zmysłów?

Zadania na wykorzystanie narządów zmysłów pomagają dzieciom lepiej zrozumieć, jak działają zmysły i wykorzystywać je w codziennym życiu zgodnie z ich przeznaczeniem. Poprzez połączenie zmysłów, dzieci mogą tworzyć swoje pierwsze wyobrażenia o otoczeniu i przedmiotach. Nawet najbardziej pozornie chaotyczne ruchy rąk i nóg mają bezpośredni wpływ na korę mózgową, a tym samym wywierają znaczący wpływ na

  • mowę;
  • myślenie;
  • zachowanie itd.

Dlatego właśnie sensoryczny rozwój zmysłów poprzez rozwijanie motoryki małej i dużej powinien być priorytetem we wczesnych latach życia.

Rozwój sensoryczny jest ważny również dlatego, że ma bezpośredni wpływ na pamięć i myślenie, dzięki czemu dzieci odnoszą większe sukcesy w szkole. Odkrywanie narządów zmysłów przez dzieci pozwala im zgromadzić żywy bagaż doznań i wyobrażeń o świecie. Mając ubogi świat zmysłów, nie mogą w pełni doświadczać zjawisk i przedmiotów otaczającego je świata, nie mogą też ich systematyzować i uogólniać. W rezultacie nauka w szkole będzie długa i trudna, a dzieci nie będą miały podstaw do dalszej nauki.

Dlatego do pełnowartościowego rozwoju niezbędne są zadania sensoryczne i obrazki dla dzieci, które można znaleźć w naszych zeszytach ćwiczeń. Dzięki nim dzieci będą miały okazję wydobyć z otaczającego je świata jak najwięcej wrażeń: wizualnych, dźwiękowych i smakowych. Taki zasób wiedzy sprawi, że maluchy z pewnością siebie pójdą do szkoły, a rodzice nie będą musieli się martwić, że trudno jest im opanowywać wiedzę.

Jaka jest korzyść z zeszytów ćwiczeń dla dzieci

Specjalne zeszyty ćwiczeń, w których znajdziesz różne zadania dla dzieci, można kupić w naszym sklepie internetowym. Takie zeszyty pozwalają wyzwolić szeroki potencjał twórczy dzieci.

Na stronach zeszytów ćwiczeń znajdują się rozwijające ćwiczenia i lekcje dotyczące narządów zmysłów, z których każda ma swoje zalety. W ćwiczeniach dzieci będą mogły łączyć kategorie i określać, które narządy służą do przyswajania tych lub owych informacji. Zadania te rozwijają umiejętności myślenia, pogłębiają wyobraźnię i pozwalają dziecku poczuć się częścią żywej przyrody.