Odkrywam świat

(1515)

Świat wokół nas

Ile rok ma miesięcy i jak się one nazywają? Kim są nasi najbliżsi sąsiedzi w galaktyce i w jakim domu mieszka koń? Jeśli Twój syn lub córka ciągle zadaje te pytania i chce wiedzieć jak najwięcej, na pewno spodobają im się nasze zajęcia związane ze światem wokół.

Co dorośli powinni wiedzieć?

Świat wokół nas jest niejednoznaczny, ale jaskrawy i różnorodny, dlatego zadania dla dzieci mogą być dobierane indywidualnie. Możesz kierować się rekomendacjami nauczycieli, jak również osobistymi preferencjami Twojego dziecka.

Większość zadań dla dzieci, mających na celu poszerzenie wiedzy o otaczającym je świecie, uwzględnia normy i wymagania obowiązkowego programu szkolnego. Ale są wśród nich także dość oryginalne ćwiczenia, których nie ma w podręcznikach dla uczniów młodszych klas.

Jakie są korzyści z zadań na temat świata wokół nas dla dzieci?

Możesz opowiadać chłopcom i dziewczętom tak dużo, jak tylko chcesz, własnymi słowami, o tym, jak zbudowany jest wszechświat i jak nazywają się pory roku. A także wspólnie czytać ogromne encyklopedie dziecięce, oglądając kolorowe kartki z obrazkami i rysunkami. Ważne jest jednak nie tylko dostarczać uczniom materiałów do nauki, ale także utrwalać cenną wiedzę. Możesz to zrobić za pomocą odpowiednio dobranych zadań na temat świata wokół nas, pobranych z naszej strony.

Do skutecznego utrwalania wiedzy idealnie nadaje się forma zabawy. Takie ćwiczenia zbudowane są na prostej zasadzie „warunek (pytanie) – odpowiedź”. Ich niewątpliwymi zaletami są:

 • różnorodność tematów;
 • łatwa do zrozumienia formuła;
 • żywe ilustracje;
 • wygodna struktura: odpowiedzi mogą być zapisywane na wydrukowanych egzemplarzach.

Ćwiczenia na temat otaczającego nas świata pomogą dzieciom:

 • rozwinąć logiczne myślenie;
 • wzmacniać ich pamięć;
 • poprawić ich uwagę;
 • uczyć się skupiania na najważniejszych rzeczach;
 • poprawić ich koordynację wzrokowo-przestrzenną;
 • łatwo przystosować się do życia w społeczeństwie.

Praktyczne zadania dla dzieci na temat otaczającego je świata pomagają również wzbogacić ich słownictwo i poprawić umiejętność czytania i pisania, a także ułatwiają ich socjalizację. Wszystkie te umiejętności przydadzą się w na drugim etapie szkoły podstawowej i w szkole średniej, a także w późniejszym dorosłym życiu.

Szeroki wybór na każdy gust

Nasza strona internetowa zawiera ciekawe zajęcia praktyczne, które pomagają młodszym uczniom odkrywać i poszerzać wiedzę o otaczającym ich świecie. Niektóre z najbardziej popularnych są następujące:

Pory roku i miesiące w roku. Najbardziej dociekliwi chłopcy i dziewczęta będą mogli dowiedzieć się, ile jest pór roku, a następnie łatwo policzyć, kiedy nadejdą długo oczekiwane wakacje szkolne. Albo dowiedzieć się, ile czasu pozostało do daty ich urodzin.

 • Świat zwierząt. Mieszkasz w dużym mieście i nie masz możliwości, aby regularnie zabierać dziecko do cyrku lub zoo? Zaproś swoje dziecko do poznania fascynującego świata fauny dzięki naszym zajęciom o tematyce związanej z otoczeniem dla młodszych uczniów. Dzieci mogą nie tylko nauczyć się nazw zwierząt, ale także poznać ich środowisko, przyzwyczajenia i zachowanie. Najlepszy wybór dla młodych przyrodników i poszukiwaczy wiedzy!
 • Moja rodzina. Kim jest syn brata taty i jakie ciekawe rzeczy można powiedzieć o babci? Jakie komplementy możesz przekazać mamie? Wszystko to i wiele więcej pomogą Ci poznać zadania o rodzinie. W końcu musisz wiedzieć jak najwięcej o swoich krewnych! Takie poszukiwania wiedzy o otaczającym świecie pomagają w budowaniu relacji i jednoczą rodzinę.
 • Zawód. Jeśli Twój syn lub córka nie mogą się zdecydować, kim chcą zostać, zasugeruj im, aby przyjrzeli się popularnym zawodom. Może znajdą właśnie w tych ćwiczeniach cenną dla siebie podpowiedź?

Gdzie mogę znaleźć nowe zajęcia edukacyjne z zakresu świata wokół nas dla mojego dziecka w wieku szkolnym?

Możesz łatwo wejść na naszą stronę w wolnej chwili i pobrać najciekawsze ćwiczenia za darmo. Możesz je wybrać z katalogu dowolnie, według zdjęcia, opisu lub tematu.

Aby ułatwić dziecku wykonywanie gotowych ćwiczeń o świcie wokół, zalecamy wcześniejsze przygotowanie się do nich. Aby to zrobić, pobierz je na swój komputer lub laptop do osobnego folderu i wydrukuj w formacie A4 lub A5. Ukończone ćwiczenia można zapisać, aby móc do nich wracać co jakiś czas i powtarzać opanowaną wiedzę.