Dowiedź się, dlaczego jajko „oddycha” pod wodą
Prosty eksperyment pokaże, dlaczego na jajku pojawiają się pęcherze, gdy zanurzyć je w gorącą wodę
Jajka – to smaczne i pożyteczne jedzenie dla dziecka. Ale to także wyjątkowe środowisko naturalne, utworzone przez naturę dla ochrony i rozwoju płodu. Nic dziwnego, że tak zachwycający mechanizm kryje w sobie dużo ciekawostek, o których można opowiedzieć swemu dziecku. Najlepiej to zrobić za pomocą ciekawego doświadczenia. Dzięki niemu z jednej strony pokażesz dziecku obecność wewnątrz jajka powietrznego zbiornika i małych otworów w skorupce, z innej – zobaczy, co się dzieje z rozgrzanym powietrzem.
Będą ci potrzebne:
1. Przezroczysty pojemnik. Może być zwykła szklanka lub słoik.
2. Jajko.
3. Gorąca woda (w celu uniknięcia oparzeń należy używać wrzątku tylko pod ścisłą kontrolą dorosłych).
4. Szkło powiększające.
Instrukcja działań:
1. Pomieść jajko do pustego przezroczystego pojemnika. Rób to ostrożnie, by go nie uszkodzić. Szklanka postaw na równą płaską powierzchnię.
2. Nalej wrzątku, by jajko zostało całkowicie zanurzone w wodzie.
3. Obserwuj jajko w ciągu kilku minut. Pamiętaj, że szklanka ze wrzątkiem jest gorąca, dlatego lepiej jej nie dotykać.
4. Dla lepszej widoczności i dokładniejszego zbadania odbywających się procesów używaj szkła powiększającego.
Co się dzieje:
Każde jajko od strony szerszego czubka ma nieduży wypełniony powietrzem zbiornik. Gdy tylko wypełnisz szklankę wrzątkiem, powietrze wewnątrz rozgrzeje się i zacznie rozszerzać. Oczywiście, nie zmieści się już w kieszeni jajka i będzie szukało wyjścia przez skorupę, ponieważ zawiera ona nieduże pory.
Ten cały skomplikowany proces będzie widoczny dzięki małym pęcherzykom, które będą powstawały na skorupce i uciekały do góry. Gdy patrzyć na to gołym okiem, może się wydawać, że jajko oddycha pod wodą. Lecz za pomocą szkła powiększającego, dziecko będzie mogło obserwować pory na skorupce oraz całą drogę rozgrzanych pęcherzyków powietrza od jajka do powierzchni.
Fakty
1. Zbiornik powietrzny w jajku jest niezbędny do oddychania pisklęcia od razu po wykluciu się. Od momentu urodzenia do momentu, aż przebije skorupę mija parę godzin. Przez ten cały czas pisklę oddycha rezerwą z tego zbiornika.
2. Powietrze wewnątrz jaja pojawia się dzięki odparowaniu wody przez pory w skorupce. Podczas rozwoju pisklęcia część wody wychodzi przez pory. Objętość jaja natomiast nie ulega zmianie, ponieważ swobodna przestrzeń zostaje wypełniona powietrzem przenikającym przez te pory.
3. Wysoka temperatura sprawia, że powietrze się rozszerza, a jego objętość się powiększa.
4. W skorupce jaja znajduje się około 15 tysięcy por, które są niezbędne do oddychania pisklęcia. Przez pory te swobodnie przenika tlen i wywodzą się substancje szkodliwe. Są także pory na ludzkiej skórze, które niezbędne są do odprowadzania potu z gruczołów potowych.