Oceń publikację

Eksperyment „Woda gazowana”

Dzięki eksperymentowi twoje dziecko dowie się dużo nowego o reakcjach chemicznych

Eksperyment „Woda gazowana”

Zamieniamy zwykłą wodę na pyszny napój gazowany, idealny na upalny dzień i po ćwiczeniach fizycznych. Dzięki eksperymentowi twoje dziecko dowie się dużo nowego o reakcjach chemicznych oraz interakcji różnych składników, a także otrzyma ciekawy i smaczny wynik.

Co jest potrzebne:

  • 2–3 cytryny.
  • Czysta woda.
  • Pół łyżeczki sody oczyszczonej.
  • Kostki lodu.
  • Nóż do warzyw i owoców.

Instrukcja działania:

1. Poproś, żeby dziecko ci pomogło pokroić 2–3 cytryny na pół nożem do krojenia warzyw i owoców. Umiejętność posługiwania się nożem pod nadzorem dorosłych jest ważnym nawykiem i dobrze nadaje się do ćwiczenia koordynacji wzrokowo-ruchowej.

2. Dalej niech dziecko weźmie dużą szklankę i wyciśnie do niej sok z dwóch lub trzech pokrojonych cytryn, unikając pestek. Także można pokazać, jak dostać łyżką pestki, które trafiły do szklanki,

3. Następnie poproś, żeby dziecko dodało pół łyżeczki sody oczyszczonej do soku cytrynowego i obserwowało, co się wydarzy. Rezultat może je bardzo zaskoczyć!

4. Za parę minut dziecko może dolać wody do szklanki, wypełniając ją co najmniej na trzy czwarte, a potem dodać cukier do smaku.

5. Również może dodać do swojej cytrynowej wody gazowanej kilka kostek lodu lub listków mięty i delektować się świetnym napojem.

Co się dzieje?

Sok z cytryny – to kwas, który wchodzi w interakcję z sodą oczyszczoną (wodorowęglanem sodu) W wyniku reakcji uwalnia się dwutlenek węgla gazujący wodę (pojawiają się bąbelki). Po dolaniu wody do tego płynu pojawia się napój, który zwykle nazywany jest „wodą sodową”.

Taki sposób „gazowania” nazywa się chemiczny. W ten sposób gazowane są również inne napoje, takie jak: cydr, szampan, piwo, kwas chlebny, ale w tych napojach dwutlenek węgla uwalnia się w wyniku fermentacji. Oprócz tego, istnieje mechaniczny sposób gazowania napojów przeprowadzany w specjalnych aparatach. W ten sposób są gazowane woda mineralna oraz napoje słodkie, które są sprzedawane w każdym sklepie spożywczym.

Gość
Oceń publikację