Oceń publikację

Gra „Tajne wiadomości”

Świetny sposób na poprawę charakteru pisma i percepcji przestrzennej dziecka w formie gry

Gra „Tajne wiadomości”

Kiedy zdecydujesz się nauczyć swoje dziecko tej zaskakującej i dość fascynującej sztuczki, z radością poczuje się prawdziwym tajnym agentem. Napisz mu „niewidzialną” wiadomość białą kredką świecową, a następnie obserwuj jego zaskoczenie, gdy będzie kolorować na pierwszy rzut oka całkowicie czysty arkusz papieru. Dziecko na pewno nie pozostanie obojętnym wobec obrazka, który się nagle pojawi. Następnie zaproponuj, by twoje zachwycone maleństwo spróbowało samodzielnie stworzyć swój własny tajny obrazek lub tajną wiadomość.

Ten wesoły i ciekawy projekt artystyczny najlepiej pasuje do gry w „tajnych agentów”. Również można go stosować jako ćwiczenie wspierające rozwój charakteru pisma i percepcji przestrzennej twojego dziecka.

Co jest potrzebne:

  • biały gruby papier;
  • białe kredki świecowe;
  • farby zmywalne (tempery lub akwarelowe);
  • dowolny szablon (opcjonalnie);
  • gazeta (by nie pobrudzić stołu).

Instrukcja działania:

1. Namaluj na białym grubym papierze prosty rysunek białą kredką świecową i napisz parę miłych słów. Trudniejszy rysunek możesz stworzyć, jeśli nałożysz biały arkusz na obrazek i odrysujesz go kredką świecową na przykład za pomocą szyby (ściągnąć i wydrukować takie obrazki możesz na naszej stronie internetowej w rozdziale „Twórcze zadania”). Możesz również skorzystać z szablonu.

2. Powiedz dziecku, że tak naprawdę ten „czysty” arkusz jest „magiczny”.

3. Umieść gazetę pod papier i poproś maleństwo, by pokolorowało papier w swój ulubiony kolor. Czy zobaczyło obrazek? Co tam jest namalowane? A czy potrafiło wyczytać litery i to, co tam jest napisane?

4. Za jego świetną pracę w charakterze detektywa odkryj dziecku tajemnicę i zaproponuj, by zrobiło własne „magiczne rysunki”.

5. Poproś dziecko, żeby zgadło, jak działa ta „magia”. Następnie wyjaśnij, że kredka świecowa zostawia ślad, który chroni papier przed farbą. Dlatego kolorowane farbą miejsca, które przed tym malowano kredką pozostają czyste!

Jak można stosować taką „magię”:

  • jest świetnym sposobem na wymianę „tajnymi” obrazkami i wiadomościami z przyjaciółmi, którzy również znają tę tajemnicę;
  • dziecko może stworzyć kartkę urodzinową z sekretem dla swojego przyjaciela i dodać do niej ręcznie wykonaną kartkę ze wskazówką o tym, jak zobaczyć ukryte wiadomości;
  • możesz razem z dzieckiem zagrać w grę „niewidoczny alfabet”: namaluj na białym papierze białą kredką świecową jakąkolwiek literę alfabetu i zaproponuj dziecku zgadnąć, jaka literą tam się „ukrywa”. Ciekawe, czy da sobie radę? Żeby się dowiedzieć, wystarczy tylko pokolorować papier! Jeśli twoje dziecko już umie czytać, możesz zagrać w tę grę pisząc zamiast poszczególnych liter całe wyrazy.

Gość
Oceń publikację