Oceń publikację

Doświadczenie z elektrycznością statyczną

Pokaż swemu dziecku siłę ujemnie oraz dodatnie naładowanych cząsteczek

Doświadczenie z elektrycznością statyczną

Elektryczność statyczna – to jedno z najciekawszych zjawisk natury. Otacza nas ze wszystkich stron i bardzo ważne jest wytłumaczenie dziecku jej podstawowych prawidłowości. Najłatwiej to zrobić za pomocą prostego doświadczenia. Wielu uważa, że jest to zajęcie dość kosztowne czy nawet niebezpieczne. Ale to wcale tak nie jest. Pokazać dziecku moc ujemnie i dodatnie naładowanych cząsteczek można w sposób bardzo prosty i bezpieczny.

Będą ci potrzebne:

1. Dwa nadmuchane baloniki z nićmi na końcach.

2. Wełniana tkanina.

3. Puszka aluminiowa od napoju gazowanego.

4. Twoje włosy.

5. Płatki owsiane.

Instrukcja działań:

1. Potrzyj energicznie dwa nadmuchane baloniki wełnianą tkaniną. Spróbuj je zbliżyć do siebie i obserwuj, co się dzieje.

2. Potrzyj jeden balon tkaniną i podnieś do włosów. Jaki będzie efekt?

3. Puszkę bokiem połóż na równą powierzchnię. Potrzyj jeden balon tkaniną lub o włosy i podnieś go do puszki. Poruszaj nim dalej po powierzchni i obserwuj, co się stanie.

4. Rozłóż na stole trochę płatków owsianych. Potrzyj balon tkaniną i zbliż go do płatków w taki sposób, aby się z nimi nie zetknął. Wynik zapamiętaj.

Co się dzieje?

1. W pierwszym przypadku baloniki będą się od siebie odpychać. Dzieje się to dzięki elektryczności statycznej, którą wywołujemy, pocierając baloniki o włosy lub tkaniną wełnianą. W ten sposób balon oddaje materiałowi większą część swoich dodatnio naładowanych elektronów i staje się ujemnie naładowany. Dwa ujemnie naładowane baloniki będą się od siebie odpychać.

2. W drugim przypadku wszystko dzieje się na odwrót. Ujemnie naładowany balon będzie przyciągał dodatnio naładowane włosy i je podnosić. Więc balon na krótko popsuje ci fryzurę.

3. Na trzecim etapie doświadczenia jeszcze wyraźniej możesz zilustrować, jak ujemne elektrony przyciągają dodatnie. Puszka aluminiowa potoczy się za balonem, gdy nawet będziesz po trochu poruszać nim w bok.

4. W ostatniej części doświadczenia naładowane dodatnio płatki owsiane przyciągną się i „przykleją” do balonika.

W taki sposób potrafisz wyraźnie wyjaśnić dziecku fenomen elektryczności statycznej. To stanie się podstawą do wytłumaczenia trudnych zasad tego niezwykłego zjawiska.

Fakty

1. Elektryczność statyczna otacza nas wszędzie. Może powstać podczas chodzenia po dywanie wełnianym, założenia swetra, czesania włosów, kontaktu z plastikiem czy styropianem.

2. Elektryczność statyczna jest relatywnie bezpieczna. Co prawda, gdy naładowanym ujemnie ciałem dotknąć metalu, można dostać lekkie porażenie prądem.

3. Elektryczność statyczna stanowi podstawę powstania błyskawicy. Powstaje ona dzięki zderzeniu chmur z różnie naładowanymi cząsteczkami ze sobą lub z ozonosferą. Naturalnie, siła takich ładunków jest bardzo duża i błyskawica jest śmiertelnie niebezpieczna dla człowieka.

Gość
Oceń publikację