Oceń publikację

Gra „Malujemy za pomocą spaghetti”

Zabawny sposób na otwarcie twórczego potencjału dziecka oraz poznawanie kształtów, figur i linii

Gra „Malujemy za pomocą spaghetti”

Gdy dziecko poczuje roznoszący się po domu zapach gotującego się spaghetti, pomyśli chyba, że jest pora na obiad. Zaskocz je, proponując niezwykłe i bardzo wesołe zajęcie – wykorzystać spaghetti jako narzędzie do malowania. To świetna okazja do stymulacji wyobraźni dziecka i otwarcia jego potencjału twórczego.

Wszystko, co będzie potrzebne to odrobina spaghetti i niektóre artykuły biurowe – dostarczą wam dużo nowych niesamowitych wrażeń, i ciekawych doświadczeń... Kto by pomyślał, że te długie nici makaronowe zapoznają twoje dziecko z różnymi kształtami, liniami i wzorami?

Nieważne jest, czy ugotujesz spaghetti specjalnie, czy wykorzystasz to, które pozostało ci z poprzedniego posiłku, w każdym razie to niedrogie zajęcie przyniesie wam dużo szczęścia i radości.

Co będzie potrzebne:

  • garnek;
  • woda;
  • spaghetti;
  • papier;
  • ręczniki papierowe;
  • kolorowe pisaki.

Instrukcja działań:

1. Zagotuj wodę w garnku do gotowania wystarczającej ilości spaghetti (za wystarczającą ilość uważamy pół opakowania).

2. Odcedź wodę i opłucz spaghetti, wyłóż na ręczniki papierowe, aby wyschło. Potem jeszcze raz osącz ręcznikiem – teraz już na pewno będzie suche.

3. Połóż na stole parę arkuszy papieru (można też użyć kolorowego papieru). Teraz twoje dziecko może rozpocząć tworzenie swojego dzieła sztuki.

4. Zaproponuj dziecku klej do wygodniejszego rozmieszczenia swoich „linii”. Żeby spaghetti pozostawało na miejscu, trzeba je kłaść na klej (chociaż samo też jest dość lepkie).

5. Jeśli dziecko potrzebuje trochę inspiracji, zaproponuj mu stworzyć jakiś kształt. Niech zrobi na przykład duży kwadrat, a w środku mały kwadracik, lub ułoży spiralę czy zygzak. Porozmawiaj z nim o stosunku linii prostych do falistych w przestrzeni. Omówcie, dlaczego linie faliste wydają się krótsze od prostych, chociaż są jednakowej długości. Upewnij dziecko, ilustrując to przykładem.

6. Kolejny świetny pomysł polega na tym, by oprócz spaghetti stosować mazaki i stworzyć na przykład członków rodziny. Niech dziecko narysuje twarz, a potem użyje spaghetti do włosów. Albo na odwrót, za pomocą spaghetti dziecko może „narysować” twarz, ciało, a inne części dorysować mazakiem.

7. Najważniejsze, by dziecko spędziło czas zajęć ze spaghetti na wesoło i z dużym zainteresowaniem, a zabawa z jedzeniem sprawiła mu wielką przyjemność!

Gość
Oceń publikację