Eksperyment „Pływające jajko’’
Prosty eksperyment, który opowie o gęstości płynów i pokaże, jak można ją zmienić
Jajko opada na dno szklanki ze zwykłą wodą do picia, ale co się stanie, jeśli dodamy sól do wody? Co się stanie, jeśli wlejemy do jednej szklanki płyny o różnych gęstościach? Przeprowadźcie ten prosty eksperyment, którego wyniki są bardzo interesujące i mogą opowiedzieć o kilku nieoczekiwanych faktach na temat gęstości płynów.
Będą potrzebne:
- Woda.
- Sól.
- Trzy jajka.
- Trzy wysokie szklanki.
- Dzbanek lub podobny pojemnik na wodę.
Kolejność działania:
1. Postawcie trzy szklanki obok siebie. Napełnijcie pierwszą i trzecią szklankę zwykłą wodą z kranu prawie do pełna, a drugą (środkową) szklankę do połowy.
2. Do drugiej (środkowej) i trzeciej szklanki dodajcie sześć pełnych łyżeczek soli. Następnie dokładnie wymieszajcie wodę w szklankach, aby sól została całkowicie rozpuszczona w wodzie.
3. Następnie ostrożnie dodajcie zwykłą wodę z dzbanka lub innego pojemnika do roztworu soli w drugiej (środkowej) szkłance w tej samej pojemności, jak i w pierwszej i trzeciej szklankach. W tym samym czasie starajcie się nie zmieszać zwykłej i słonej wody. Można tego dokonać, na przykład, zastępując łyżką stołową.
4. Ostrożnie włóżcie jajka do pierwszej, drugiej oraz trzeciej szklanki i obserwujcie.
Co się dzieje?
Słona woda jest gęstsza niż zwykła woda, a im gęstsza ciecz, tym łatwiej w niej przedmiotowi pływać. Gdy zanurzamy jajko w pierwszej szklance ze zwykłą wodą, opada ono na dno, ponieważ gęstość wody jest niska. Kiedy zanurzamy jajko do trzeciej szklanki, w której jest tylko roztwór soli, jajko pozostaje na powierzchni, ponieważ gęstość słonej wody jest wysoka.
Jeśli byliście ostrożni przy dodawaniu wody z kranu do roztworu soli w drugiej (środkowej) szklance i nie mieszaliście warstwy słonej i czystej wody, będziecie w stanie zaobserwować, jak dziwnie jajo unosi się na środku szklanki. Kiedy opuszczacie jajko do drugiej szklanki, ono przechodzi przez górną warstwę zwykłej wody z kranu i sięga do warstwy słonej wody, której gęstość jest większa. Na tym poziomie woda jest dość gęsta, tak że jajko się nie topi.
Fakty
Gęstość substancji jest stosunkiem masy substancji, w naszym przypadku wody, do objętości zajmowanej przez tę substancję. Oznacza to, że im większa gęstość, tym większa masa. Na przykład masa jednego litra słonej wody będzie nieco większa niż jeden litr zwykłej wody, której gęstość jest mniejsza.
Gęstość substancji zależy od jej temperatury. Maksymalną gęstość zwykłej wody uzyskuje się w temperaturze +4 stopni Celsjusza. Gęstość wody zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury.
Pływanie w morzu jest nieco łatwiejsze niż w rzece czy jeziorze, ponieważ woda morska jest słona, a jej gęstość jest większa. Okazuje się, że woda morska popycha ciało człowieka dokładnie w ten sam sposób, w jaki słona woda w szklance wypycha jajko na powierzchnię.