Oceń publikację

Wychowanie dzieci a współczesne technologie

Przegląd problemów i zadań, które zmuszeni są rozwiązać rodzice w związku z istnieniem zaawansowanych technologii

Wychowanie dzieci a współczesne technologie

Czy pamiętacie stare dobre czasy, kiedy „oglądać telewizję” znaczyło w sobotę rano włączyć kreskówki, a poszukanie „czegoś w komputerze” było czymś wyjątkowym, możliwym tylko podczas wizyty w pracy rodziców? Od tego czasu minęło zaledwie 20 lat, a dziś mamy pokolenie dzieci, które już od urodzenia są otoczone technologią cyfrową. Nowe pokolenia przychodzą na świat pełen połączeń, szybko nurkują w świat Internetu. Większość rodziców w ogóle nie miała komputerów ani dostępu do nowoczesnych technologii i dopiero się tego uczy. Więc mają problem w radzeniu sobie z dziećmi, które już się nimi swobodnie posługują. Co oznacza dorastanie dzieci w erze technologii i jakie są tego konsekwencje? Czy Internet szkodzi małym dzieciom? Wszystkie te kwestie są często omawiane przez pracowników oświaty i opieki zdrowotnej, a także przez rodziców i opiekunów. Należy podkreślić, że z powodu postępu wynalazków system edukacji zetknął się z nową falą problemów, związanych z zaawansowanymi technologiami, a otóż i z potrzebą rozwiązań. Dziś poszukiwaniem wyjścia z tej sytuacji przejmuje się każda rodzina bez wyjątku. Rodzice powinni być świadomi zagrożeń i z zaangażowaniem towarzyszyć dzieciom w ich podróży po świecie wirtualnych możliwości. Dlatego wydaje się, że niektóre porady w tej sprawie będą pożyteczne.

Nowe wyzwania. Jesteś młodą mamą, to znaczy mamą epoki cyfrowej. Więc prawdopodobnie nie martwisz się zbytnio ilością czasu, który dziecko spędza przy komputerze. Co więcej, możesz nawet nie podejrzewać, że iPad może w jakikolwiek sposób zaszkodzić mu w nauce. Jednak ty, jako mama, powinnaś zdecydowanie uwzględnić nowoczesne technologie jako część listy twoich rodzicielskich kłopotów, które mogą spędzić sen z powiek i doprowadzić do poważnego braku pewności siebie. Dużą pociechą jest to, że nie jesteś jedyną, która martwi się o czas, spędzony przez dzieci przed monitorem komputera – wraz z rozwojem nowych technologii rośnie też liczba rodziców nowego tysiąclecia, którzy uczą się tego, tak jak i wy.

Komunikacja między rodzicami a dziećmi. Do niedawna rodzice komunikowali się z dziećmi wyłącznie w formie ustnej – wykrzykiwane na całe podwórko wezwania do powrotu do domu należały do typowej formy komunikacji z dziećmi. Wprowadzenie telefonów komórkowych spowodowało potrzebę przemyślenia sposobu wymiany informacji. Teraz nawet małe dzieci samodzielnie i skutecznie opanowują operowanie tekstem, dlatego i my też powinniśmy nauczyć się interpretować ton tekstu pisanego. Z jednej strony zdalne tekstowe komunikowanie się może przynosić radość, ponieważ umożliwia stały kontakt z dzieckiem. Z drugiej jednak strony czasem może generować problemy, jeżeli jest stale używane w zastępstwie bezpośredniej komunikacji werbalnej.

Nowa forma nauki. Współczesne dzieci mają cały świat „na koniuszkach palców”. Po włączeniu komputera mają dostęp do lekcji historii, różnych pomocy dydaktycznych i ściągawek z matematyki. Jednak nie wszystko jest tak dobre, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ogólna dostępność wszelkich informacji może być szkodliwa dla dzieci, ponieważ Internet oferuje też użytkownikom wiele rozpraszających rozrywek. W artykule z 2012 r., opublikowanym w czasopiśmie „Psychology Today” psycholog Jim Taylor ostrzega: „Chodzi o to, że czasu przy monitorze jest za dużo, a bardzo istotnie brakuje innych rodzajów działalności, takich jak czytanie, gry stołowe czy stare dobre spontaniczne zabawy na podwórku. Paradoks polega na tym, że w wyniku takiej jednostronnej aktywności dzieci mogą stać się mniej, a nie bardziej przygotowane do rozwijania się w świecie zaawansowanych technologii”. Zamiast poszukiwania dla swojego małego ucznia szybkich i gotowych odpowiedzi w komputerze, zaproponuj mu odwiedzenie biblioteki. Tam też zawsze możecie użyć komputera, jako ostatniej instancji, ale w ten sposób dziecko się dowie, że do rozwiązania problemu można wykorzystać też i offline zasoby.

Lepsze wsparcie dla rodziców. Spójrzmy prawdzie w oczy – wychowywanie może dość mocno nas odizolować. Wcześniej wymiana doświadczeń rodzicielskich miała przeważnie miejsce na placach zabaw, przy machaniu ręką na powitanie innej mamie czy w kilkuminutowej pogawędce póki dziecko jest zajęte zabawą. Nowoczesne technologie i możliwość kontaktu z ludźmi z całego świata radykalnie zmieniły formę wymiany doświadczeń pomiędzy rodzicami. Fora internetowe, czaty, blogi powodują, że zawsze będziesz mieć kogoś, kto przekaże ci swoje zdanie o skutecznych, nieudanych czy nawet szkodliwych metodach wychowania.

Bezpieczeństwo dzieci. Bezpieczeństwo dzieci w Internecie jest ogromnym problemem, zwłaszcza, gdy dziecko po raz pierwszy dołącza do sieci. Przez anonimowość w ogólnoświatowej sieci trudno jest rozpoznać nosicieli negatywnego wpływu, stanowiących potencjalne zagrożenie dla niedojrzałego umysłu dziecka. Rodzice powinni poznać typy internetowych chuliganów i nauczyć swoje dziecko bezpiecznego korzystania z Internetu oraz rozpoznawania i omijania potencjalnych zagrożeń. Odświeżcie w pamięci współczesne zasady bezpieczeństwa i upewnijcie sią, że osobiste hasło dziecka w Internecie nie jest łatwo dostępne.

Dyscyplina. Dotąd rodzice dyscyplinowali dziecko, wysyłając je do swojego pokoju, aby się „zastanowiło nad swoim zachowaniem i wyciągnęło wnioski”. Obecnie przebywanie w pokoju wyposażonym w nowoczesne gadżety nie będzie już miało takiego efektu wychowawczego. Rodzice powinni teraz dokładać większych starań, by wyegzekwować przestrzeganie dyscypliny. Odebranie dziecku ulubionej zabawki może nie mieć tak dobrego skutku, jak zakazanie grania w gry wideo. Jeśli dziecko jest uzależnione od nowoczesnych gadżetów, rodzice będą zmuszeni nauczyć się stosowania taktyki dyscyplinowania go opartej na technologiach.

Czas relaksu. Czy lubisz po długim dniu pracy usiąść wygodnie na kanapie i oglądać ulubiony serial? Nie dziw się więc, że dziecko lubi wypoczywać z telefonem w ręku czy żeglując po Internecie. I chociaż obejrzenie telewizji czy kilka minut fascynującego grania na komputerze nie zaszkodzi, to jednak, jeżeli dziecko stanie się zbyt zależne od technologii kosztem innych form spędzania wolnego czasu, takich jak czytanie, spacery na powietrzu i zabawy rozwijające, może mu to zaszkodzić w dalszej perspektywie.

Nowe technologie to dzień dzisiejszy, oferują one ogromne możliwości edukacji dziecka i przynoszą wiele korzyści dla jego ogólnego rozwoju, ale pod warunkiem, że są stosowane właściwie i z umiarem. Rodzice powinni zadbać o to, aby czas spędzany przez dziecko w Internecie był dozowany i miał jasno określone zadanie. Nie stosujcie współczesnych technologii jako policjanta czy opiekunki do dzieci – może to w wyniku wywołać przykre skutki w przyszłości.

Niektórzy rodzice postrzegają nowoczesne technologie jak światowe zło. W rzeczywistości wymagają one po prostu ograniczenia czasu, racjonalnego osobistego wyboru i zdrowego rozsądku. Internet zawiera wiele przydatnych informacji. Należy tylko pamiętać, że dostępność najnowszych technologii w trakcie wychowania wymaga wykorzystywania ich w postaci rozsądnego narzędzia, nie zaś totalnego ratownika.

Gość
Oceń publikację