Oceń publikację

25 sposobów na nauczenie dziecka zarządzać swoim czasem

Zarządzanie czasem — umiejętność, którą należy rozwijać u dziecka od najmłodszych lat

25 sposobów na nauczenie dziecka zarządzać swoim czasem

Zarządzanie czasem to ważna umiejętność, która daje wiele korzyści w życiu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Im wcześniej nauczysz tego dziecko, tym lepiej. Zarządzanie czasem nie tylko pomaga  w zakończeniu wykonywanych zadań, ale także zmniejsza stres w trakcie ich realizacji. Z reguły współczesne dzieci mają wiele zajęć: szkoła, sekcje sportowe, zajęcia pozalekcyjne itp. Każda z tych czynności jest ważna dla rozwoju dziecka. Dziecko musi znaleźć równowagę między tymi wszystkimi aktywnościami — tak ono nauczy się efektywnie zarządzać swoim czasem. 

Może się wydawać, że dziecko jest zbyt małe, aby zrozumieć istotę zarządzania czasem. Istnieją jednak sposoby, aby nauczyć go zarządzania czasem i stworzyć odpowiednią codzienną rutynę. W tym artykule porozmawiamy o tym, jak nauczyć dziecko podstaw zarządzania czasem.  

Dlaczego zarządzanie czasem jest ważne?

Zarządzanie czasem to umiejętność, która czyni ludzi bardziej zdyscyplinowanymi i odpowiedzialnymi. Umiejętność zarządzania czasem daje dzieciom wiele innych korzyści, na przykład

  • uczy ich przeznaczania czasu na każde zadanie;
  • pomaga w ustalaniu priorytetów;
  • doskonali umiejętności analityczne;
  • pozwala na wykonanie kilku zadań w krótkim czasie;
  • obniżą stres podczas pracy.

25 porad, by nauczyć dzieci zarządzania czasem

Aby nauczyć się zarządzania czasem, trzeba nauczyć się organizować swoją rutynę i ustalać priorytety. Dzieciom trudno jest się tego nauczyć, ale stała praktyka im w tym pomoże. Przyjrzyjmy się kilku wskazówkom, jak uczyć dzieci zarządzania czasem. Wypróbuj wszystkie wymienione porady i wybierz te, które sprawdzają się w twoim przypadku.

1. Porozmawiajcie o tym, jak zmieniają się pory roku.

Pierwszym krokiem w nauczaniu dzieci zarządzania czasem jest nauczenie ich rozumienia pojęcia czasu. Wyjaśnienie słowami, czym jest czas, może być trudne. Dlatego najlepszym sposobem jest wizualne pokazanie dziecku upływu czasu.

Wytłumacz dziecku, jak zmieniają się pory roku i jakie zmiany w przyrodzie zachodzą w każdej porze roku. Możesz zachęcić go do obserwowania, jak rosną drzewa, i zapisywania swoich spostrzeżeń w zeszycie. Dzięki temu dziecko zrozumie, jak upływa czas i jak zmieniają się pory roku.

2. Naucz dziecko szacować czas

Aby właściwie zaplanować codzienną rutynę, trzeba nauczyć się analizować, ile czasu zajmie ta czy inna czynność. Naucz tego swoje dziecko. Pozwól mu sporządzić rozkład czynności na dzień — w tym celu powinien zwrócić uwagę na to, ile czasu w ciągu dnia zajmuje pewna czynność. Na koniec każdego dnia poświęć 15 minut na przeanalizowanie wszystkiego, co zrobił w ciągu dnia.

Porównuj czas, liczbę czynności i wyniki w ciągu każdego dnia. Wprowadzaj zmiany podczas planowania czynności na następny dzień — pomoże to dziecku w prawidłowym szacowaniu czasu.

3. Pomóż dziecku stworzyć rozkład

Zaobserwuj, jak dziecko spędza większość czasu. Zwróć uwagę, czy dziecko efektywnie wykorzystuje swój czas, czy może spędza go na grach komputerowych lub oglądaniu programów telewizyjnych. Na podstawie obserwacji zaproponuj, aby dziecko ułożyło sobie rozkład dnia, przeznaczając czas na naukę, zabawę, spacer i inne czynności. Jeśli dziecko kilkakrotnie ułoży sobie rozkład dnia, stanie się to codziennym nawykiem.

4. Przyzwyczaj dziecko do rutyny 

Ustalona rutyna uczy dziecko cierpliwości i osiągania wyznaczonych celów. Na początku można zaproponować dziecku wykonanie prostych czynności: zrobienie jakichś prac domowych lub po prostu zabawę przez określony czas. Gdy czas na zabawy dobiega końca, przypomnij o tym dziecku. Będzie więc bardziej przygotowany na to, że czekają go kolejne zajęcia, których nie lubi. W ten sposób dziecko uczy się cierpliwości i organizacji czasu.

5. Wyjaśnij dziecku, jak należy się przygotowywać do różnych zajęć

Umiejętność zarządzania czasem jest ściśle związana z innymi umiejętnościami. Bardzo ważne jest, aby przygotować wszystko niezbędne na nadchodzące zajęcia. Na przykład, jeśli dziecko robi zadania domowe i nie ma pod ręką niezbędnych materiałów do nauki, to czynność ta zajmie mu znacznie więcej czasu. Naucz dziecko z wyprzedzeniem organizować miejsce na różne czynności i dawaj nagrody za wykonaną pracę. Jeśli dziecko będzie miało pod ręką wszystko, czego potrzebuje, pomoże mu to uniknąć stresu podczas wykonywania czynności.

6. Używaj minutnika

Aby pomóc dziecku zrozumieć ważność czasu, upewnij się, że kończy swoje obowiązki w zaplanowanym czasie. Najlepszym sposobem na to jest ustawienie minutnika. Można też wykorzystać klepsydrę lub inne urządzenie, które będzie pokazywało dziecku, ile czasu zostało. Jeśli skończy pracę punktualnie, daj mu czas na zabawę lub wymyśl inny sposób na zachęcenie go.

7. Wyjaśnij dziecku konsekwencje naruszenia grafiku

W rozwijaniu umiejętności zarządzania czasem ważne jest, aby dziecko brało odpowiedzialność za swoje działania. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do niewykonania zadań lub naruszenia planu. Aby nauczyć dziecko odpowiedzialności, wyjaśnij mu, jakie są konsekwencje, jeśli nie wykona pracy na czas. Jednocześnie powiedz mu, jak może rozwijać swoje umiejętności.

8. Wyznaczaj długoterminowe cele

Gdy dziecko ma do wykonania zadanie długoterminowe, sukces w dużej mierze zależy od właściwego przygotowania. Pomóż dziecku podzielić duże zadanie na kilka mniejszych i wyznacz terminy ich wykonania. To ułatwia osiągnięcie ostatecznego celu i obniża poziom stresu dziecka. Poza tym małe kroki pomagają w dokładniejszym wykonaniu zadania.

9. Pomóż dziecku ustalić priorytety

Pomóż dziecku zaplanować sprawy i zrobić ich listę. Pomóż mu, jeśli ma trudności z wypełnieniem zadania. Poproś go, by zanalizował rozkład zajęć w szkole i zaplanował swoje aktywności.

Pomóż dziecku ustalić priorytety w nauce i innych dziedzinach życia. Niektóre zadania można odłożyć na później (na przykład odrabianie lekcji czy przygotowanie do egzaminów), a niektóre zrobić później.

10. Ustal czas na sen

Jeśli dziecko kładzie się spać o tej samej porze, uczy to jego właściwego podziału czasu w ciągu dnia na naukę, zabawę i inne czynności. Ponadto, jeśli dziecko wcześnie chodzi spać i wcześnie wstaje, potrafi lepiej zarządzać swoim czasem.

11. Spożywaj jedzenie w określonym czasie

Posiłki powinny być również spożywane o tej samej porze każdego dnia. Kolacja to dobra okazja, aby się zebrać całą rodziną i porozmawiać o tym, jak minął dzień dla każdego z Was. Słuchając dorosłych, dziecko może się wiele nauczyć. Jeśli podczas obiadu będziecie omawiać przyszłe sprawy, dziecko nauczy się od was planowania i organizacji.

12. Ustal zasady korzystania z gadżetów

Mimo że smartfon lub tablet mogą pomóc w wykonywaniu pracy, w codziennym życiu mogą przeszkadzać, jeśli korzystamy z nich zbyt często. Dlatego trzeba ograniczyć korzystanie z gadżetów w domu. Można ustalić, o której godzinie i w jakich miejscach nie można używać telefonów komórkowych (na przykład przy stole lub w sypialni dziecka). Należy także przestrzegać ustalonych zasad.

13. Zorganizuj miejsce, gdzie dziecko może odrabiać lekcje

Aby stworzyć dziecku warunki do nauki, zorganizuj miejsce. Zadbaj o to, by nic nie odwracało uwagi dziecka od nauki: pokój powinien być cichy i nieprzechodni. Również dziecko powinno mieć pod ręką wszystkie niezbędne przedmioty służące do nauki.

14. Zrób z dzieckiem listę kontrolną

Zapisz na kartce papieru listę rzeczy do zrobienia na cały dzień. Gdy dziecko wykona jedno zadanie, powinno zaznaczyć przed nim haczyk. Pomóż dziecku zrobić listę kontrolną na dzień, tydzień i miesiąc. Nie zapominaj o zachęcaniu dziecka za każdym razem, gdy zrealizuje wszystkie pozycje z listy,  to zmotywuje go do podniesienia poprzeczki następnym razem.

15. Rozumiej obawy dziecka

Jeśli dziecko ma problemy z wykonaniem któregoś z zadań, powiedz, że jesteś gotowy mu pomóc. Wysłuchaj dziecka i podpowiedz mu, jak rozwiązać problem. Nie zmuszaj dziecka i nie bądź dla niego zbyt surowy, aby nie odczuwało niepotrzebnego stresu.

16. Dodaj trochę zabawy do zajęć

Dzieci uwielbiają zabawy. Jeśli dziecko jest zainteresowane, wkłada więcej wysiłku. Można to wykorzystać w planowaniu spraw wspólnie z dzieckiem. Można na przykład zrobić kolorową listę rzeczy do zrobienia na dzień albo zorganizować konkurs, czy dziecko potrafi zrobić więcej rzeczy niż wczoraj. Dzięki temu dziecko zainteresuje się planowaniem i nauczy się, że może być ono zabawą.

17. Ucz dziecko zarządzania czasem od najmłodszych lat

Ucz dziecko zarządzania czasem od najmłodszych lat. Do czasu, gdy będzie mieszkać osobno od ciebie, powinno być w stanie zaplanować swój czas. Ucz go, by wykonywało obowiązki domowe dostosowane do wieku. Im wcześniej zaczniesz uczyć tego dziecko, tym lepiej.

18. Zacznij prowadzić rodzinny kalendarz

Na początku miesiąca zbierzcie się z rodziną i podzielcie obowiązki domowe. Dzięki temu każdy członek rodziny będzie znał swoje obowiązki i będzie mógł tak ułożyć swój terminarz, aby nie przeszkadzać w wykonywaniu obowiązków innym członkom rodziny. Poproś dziecko, aby wypisało ważne daty w danym miesiącu, a następnie planowało wszystkie inne sprawy. Możesz być kreatywny i zaplanować jakieś zabawne aktywności dla całej rodziny.

19. Pomagaj dziecku trzymać się planu

Na początku dziecku może być trudno trzymać się planu. Pomóż mu. Nieważne, że nie posiada jeszcze wystarczających umiejętności, najważniejsze, że się stara. Prędzej czy później nauczy się właściwie przeznaczać swój czas i robić wszystkie zaplanowane rzeczy.

20. Używaj wygodnych dla dziecka narzędzi do zarządzania czasem

Aby rozwinąć umiejętność zarządzania czasem, dziecko potrzebuje zrozumiałych narzędzi. Ważne jest, aby były one obrazowe. Jeśli nie możesz znaleźć ich w sprzedaży lub pobrać z internetu, zrób je sam. Przeanalizuj terminarz swojego dziecka i znajdź kreatywne, ale obrazowe sposoby na ułatwienie zarządzania czasem.

21. Nie przesadzaj

Nie zmuszaj dziecka do planowania każdego kroku. Nadmierne planowanie może zwiększyć stres, zdezorientować dziecko i ostatecznie doprowadzić do porażki. Daj dziecku wolny czas i obserwuj go. Jeśli nie potrafi się zrelaksować, może warto ponownie przeanalizować jego grafik i dać mu więcej wolnego czasu.

22. Zachęcaj dziecko

Motywuj dziecko różnymi formami nagród. Kiedy docenisz jego umiejętności zarządzania czasem, następnym razem będzie starać się jeszcze bardziej. Nagrodami mogą być dodatkowy czas z przyjaciółmi, smakołyki itp. Nagradzaj dziecko za każdym razem, gdy zrealizuje wszystkie punkty z listy, lub raz w tygodniu.

23. Uwzględniaj w rozkładzie czas wolny

Bardzo ważne jest, aby w rozkładzie dnia dziecka znalazły się nie tylko rzeczy, które musi zrobić w ciągu dnia, ale także czas wolny. Zrozumie więc, że ważne jest nie tylko wykonanie wszystkich zadań, ale także odpoczynek. W wolnym czasie pozwól mu pobawić się z przyjaciółmi, obejrzeć film lub zrobić coś, co go interesuje.

24. Doradzaj, ale nie kontroluj

Gdy doradzasz i pomagasz swojemu dziecku, uczysz je samodzielnego rozwiązywania problemów. Gdy kontrolujesz, nalegasz, by dziecko wykonało swoją pracę. Dzięki radom i wskazówkom można nauczyć dziecko brania odpowiedzialności za swoje działania.

25. Dodaj ważne informacje do terminarza

Mogą to być święta, urodziny członków rodziny, wizyty u lekarza itp. Poproś dziecko, aby przejrzało rozkład zajęć na następny dzień, co pomoże mu ustalić priorytety. Pomóż rozbić ważne sprawy na mniejsze zadania, które można wykonać w ciągu kilku dni.

Głównym zadaniem w nauczaniu dziecka zarządzania czasem jest nauczyć go rozumieć ważność czasu. Kiedy dziecko nauczy się planować swoje sprawy, zrozumiesz, że dobrze wykonałeś swoje zadanie. Nie martw się, jeśli dziecko ma trudności z planowaniem. Stałe ćwiczenia pomogą mu poradzić sobie z nimi. Wystarczy tylko pomagać, obserwować i być cierpliwym.

Gość
Oceń publikację