Oceń publikację

Po co jest nam potrzebna kaligrafia w dobie technologii?

Badania mózgu podczas zajęć z kaligrafii wskazują na te same obszary pobudzenia, co podczas rozwiązywania zadań twórczych

Po co jest nam potrzebna kaligrafia w dobie technologii?

Badania nad mózgiem, które stały się dostępne w ostatnich latach, zainspirowały artystów, pisarzy i inżynierów. Ludzie świata twórczości mają teraz bezpośrednie wyjaśnienie źródła swojej kreatywności. Zdaniem naukowców, kilka czynników połączonych razem tworzy w mózgu specjalne stany, w których rodzą się genialne pomysły.

Koncentracja, harmonijna wizualizacja i intensywna inspiracja wyzwalają „znikąd” nowe, emocjonalnie zabarwione pomysły. Pomysły te dają kreatywnym ludziom wewnętrzny impuls i silną motywację do dalszej pracy.

Co więcej, badania nad ludzkim mózgiem za pomocą rezonansu magnetycznego podczas ćwiczenia kaligrafii wykazują te same obszary pobudzenia, co podczas wykonywania zadań twórczych.

Kaligrafia pojawiła się i rozwijała wraz z pismem tysiące lat temu i miała wpływ na rozwój ludzkiego mózgu.

Co odróżnia ją od innych działań? Jest to harmonia formy, symetria, różnorodność, powtarzalność, napięcie rąk, koncentracja, kontrola i pojawianie się coraz to nowych próbek twórczości na papierze. Kaligrafia wywołuje też aprobatę u innych, ponieważ sztuka przyciąga. A kaligrafia jest niewątpliwie sztuką.

Harmonia jest podstawą natury. „Złoty przekrój” jako uniwersalny przejaw harmonii strukturalnej nie został wymyślony przez człowieka. Jest ona obecna w otaczającym nas świecie, tak jak harmonia liczb w matematyce, tak jak liczba π jest podstawą istnienia wszechświata. Dlatego kaligrafia była zawsze przywilejem elit, dzieci elit opanowywały ją w młodym wieku.

I nawet teraz dzieci nowej technologicznej elity w Dolinie Krzemowej są odzwyczajane od gadżetów; ich edukacja odpowiada programom zsynchronizowanym z najnowszymi wynikami badań nad mózgiem.

Chiny, które w ciągu dekady chcą stać się technologicznym i gospodarczym liderem świata, głęboko zakorzeniły kaligrafię w swoim systemie edukacji. Badanie zdolności chińskich studentów, którzy zajmowali się kaligrafią pod okiem naukowców, wykazało, że ci młodzi ludzie znacznie lepiej niż inni rówieśnicy postrzegali, zapamiętywali i przetwarzali informacje związane z nauką.

Japońska kultura kaligrafii ma również głębokie korzenie. Japonia jest znana na całym świecie, a jej powojenny dobrobyt jest w dużej mierze wynikiem jej tradycji kulturowych.

Kaligrafia jest rzeczywiście częścią ludzkiej kultury i jeśli myślimy globalnie, powinniśmy zacząć od zeszytów roboczych dziecka, motywując je do stopniowego zwiększania trudności i zachęcając do tego poprzez uzyskiwanie aprobaty pokazując je najbliższym osobom.

Traktuj pierwsze sukcesy i osiągnięcia swojego dziecka, jako fundament dla przyszłej kreatywności. Już w niedalekiej przyszłości te właśnie cechy będą w pełni pożądane, ponieważ rutynowe prace będą wykonywane przez roboty.

Gość
Oceń publikację