Oceń publikację

Dlaczego ważne jest czytanie dzieciom książek? Pięć najważniejszych powodów

Czytanie tworzy emocjonalny związek z rodzicami i kształtuje podstawy przyszłych umiejętności dziecka

Dlaczego ważne jest czytanie dzieciom książek? Pięć najważniejszych powodów

Wyniki ostatniego sondażu wykazały, że jedna trzecia rodziców każdego wieczora czyta książki swoim dzieciom. Natomiast ponad połowa ankietowanych rodziców stwierdziła, że ich dzieci spędzają większość czasu nie z książkami, a przy komputerach i telewizorach. Kwestionariusz ujawnił też niepokojący odsetek rodzin, u których w domu w ogóle nie ma książek.

Czytanie książek dzieciom to nie tylko przyjemne zajęcie, ale też bardzo ważne dla ogólnego rozwoju dziecka. Będzie ono lepiej przygotowane do szkoły i później łatwiej mu przyjdzie przyswoić program szkolny i osiągnąć sukcesy w dalszej przyszłości. Ponadto codzienny rytuał czytania, zwłaszcza przed pójściem spać, znacznie przyczynia się do postępów emocjonalnych dziecka i może być pożyteczny i dla was jako rodziców. Oto dlaczego:

1. Spokojny wieczorny rytuał pomaga dziecku przejść do stanu snu. Dla dzieci jest bardzo ważne, powtarzanie tych samych czynności o tej samej porze. To daje dziecku uczucie bezpieczeństwa i komfortu. Dzieci bardzo szybko dostosowują się do rutyny i poddają się jej. Po zwykłej dziennej aktywności, wypełnionej telewizją i grami video, które rozochocają dziecko, 10-15 minut spokojnego siedzenia i po prostu słuchania pomoże mu wyciszyć się przed nocą. Kiedy dziecko skupia uwagę na uspokajającym działaniu, spowalnia się aktywność mózgu i jednocześnie rozluźnia się ciało. Rodzice też często zauważają, że wieczorne czytanie ma też uspokajający wpływ i na nich. Czas spędzony na czytaniu bajki oddziela aktywną część dnia od nocnego wypoczynku i pomaga dziecku w bardziej płynnym przejściu do stanu snu.

2. Oglądanie obrazków w książce w czasie, gdy ktoś ją czyta, pomaga dzieciom kształtować gotowość samodzielnego czytania. Pomyśleć tylko, dziecko obejmuje wzrokiem wszystko to, co jest w książce jeszcze zanim nauczy się podstaw czytania. Przygląda się literom i słowom z nich ułożonym, zauważa, że strony są czytane od lewej do prawej i od góry do dołu. Są to podstawowe sprawy w procedurze czytania, ale nikt sobie tego nie uświadamia, bo to wszystko odbywa się automatycznie. Tych rzeczy powinno się dziecko nauczyć zanim można będzie spróbować samodzielnego czytania. Ponadto czytanie pomaga dziecku spotkać nowe słowa i zrozumieć pewne różnice między mową ustną a pisemną.

3. Czytanie pomaga dziecku w rozwijaniu wyobraźni. Gdy dziecko ogląda filmy lub kreskówki w telewizji, podawane tam historie są podawane w gotowej formie. Dziecko po prostu je widzi, odbiera je biernie bez potrzeby używania mózgu. Słuchając książki czy czytając dziecko jest zmuszone do angażowania własnego wysiłku, ponieważ musi sobie wyobrazić to, co się dzieje, tworząc w umyśle własne wrażenie i swoje wewnętrzne doświadczenia. Dzieci, które lubią by im czytano, i z przyjemnością oglądają książki samodzielnie, aktywnie wykorzystują (ćwiczą) swój rozum i pamięć, żeby potem samemu sobie opowiadać fascynujące historie. Ponadto czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne, a tego nie zrobi za nas ani komputer ani telewizja.

4. Czytanie pomaga dziecku poznać swój własny świat. Książki dla dzieci, szczególnie te z dużą ilością obrazków, często wzmacniają znajome wydarzenia ze świata dziecka: układanie się do snu, chodzenie do szkoły, zabiegi higieniczne, jedzenie itp. Oglądając w książce postacie, które myją zęby, kąpią się czy życzą dobrej nocy swoim zabawkom, dziecko otrzymuje dodatkowy kontekst do własnego harmonogramu dnia. Będą też książki, które mówią o rzeczach, z którymi się jeszcze nie stykało w swoim życiu, na przykład, o zwiedzaniu zoo czy muzeum, podróży samolotem. A więc czytanie dostarcza dziecku podstawowej wiedzy o otaczającym świecie.

5. Wspólne czytanie z dziećmi wzmacnia wasze więzi emocjonalne. Czytanie przed pójściem spać jest tym spokojnym wydarzeniem, które przyjemnie podsumowuje dzisiejszy dzień – dzień, który kończy się w pobliżu ulubionego ojca czy matki. Jeżeli to, co przeczytane, rodzi jakieś pytania, dziecko może je zadać natychmiast. Przeczytana historia może stworzyć okazję do porozmawiania z dzieckiem o czymś podobnym, co martwi was jako rodziców. Ostatecznie, wszystko to tworzy emocjonalne więzi i możliwość otrzymania od rodziców porcji pieszczot i ciepłego przytulania przy końcu dnia, daje to dziecku poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że chwile spędzone z książką to najpiękniejszy czas, jaki rodzic może zaoferować swojemu dziecku. Poznając korzyści płynące z czytania dziecku, zrozumiemy, jak ważne są takie chwile.

Gość
Oceń publikację