Oceń publikację

Smak bez zapachu: czy odróżnisz ziemniak od jabłka?

Łatwy sposób, żeby wyjaśnić dziecku, jakie czynniki decydują o bogactwie smaku

Smak bez zapachu: czy odróżnisz ziemniak od jabłka?

Jeszcze w bardzo młodym wieku twoje dziecko ujawniło swoje preferencje smakowe. Niektóre produkty polubiło, inne zaś – nie. Zapytaj dziecko, jakie są jego ulubione potrawy? Co jest, jego zdaniem, najsmaczniejsze na świecie? Może nawet będziesz zaskoczona. Czy zdarzało się, że podczas przeziębienia twoje dziecko skarżyło się, że jedzenie nagle stało się nieprzyjemne i bez smaku? Z pojawieniem się kataru nawet ulubione produkty traciły atrakcyjność. Dlaczego tak się dzieje? Co umożliwia nam rozkoszowanie się całą gamą i bogactwem smaku? Przeprowadź z dzieckiem ten prosty eksperyment, a dowie się o składnikach mających duże znaczenia dla odczuć smakowych.

Co jest potrzebne:

  • Małe kawałki obranych i pokrojonych ziemniaków.
  • Małe kawałki obranego jabłka (o takim samym kształcie jak kawałki ziemniaków).
  • Dwa talerze.

Instrukcja działań:

1. Weź dwa talerze. Na jeden połóż pokrojone ziemniaki, a na drugi pokrojone jabłka. Ważne jest, żeby zostały pokrojone w taki sam sposób i miały podobny wygląd.

2. Poproś dziecko, żeby zamknęło oczy lub dla pewności zawiąż je chustką.

3. Zamień miejscami talerzy kilka razy tak, by dziecko nie potrafiło określić, gdzie jest talerz z ziemniakami, a gdzie z jabłkami.

4. Niech dziecko zaciśnie nos palcami i zje po kolei kawałek z jednego talerza i kawałek z drugiego. No i jak? Czy dziecko potrafiło zidentyfikować, co zjadło?

5. Potem niech dziecko otworzy oczy i spojrzy na pokrojone produkty. Teraz wie, gdzie jest ziemniak, a gdzie jabłko. Niech znów spróbuje po kawałku każdego z nich. Jaki smak mają teraz? Czy łatwiej było je rozpoznać?

Co się dzieje? 

Gdy dziecko zacisnęło nos, rozróżnienie zjedzonych ziemniaka i jabłka okazało się trudne, ponieważ jego jama ustna jest połączona z nosem poprzez drogi oddechowe. To znaczy, że do odczuwania smaków niezbędny jest również węch. Odczucia smakowe potrafią rozpoznać słony, słodki, gorzki i kwaśny smaki, lecz gdy zmysł smaku łączy się z węchem, otwiera się dużo innych, niepowtarzalnych dla każdego z produktów i potraw smaków, “posmaków” – cała niesamowita gama smaków. Gdy dziecko wyłączyło węch (i wzrok), ograniczyło zdolność mózgu do rozróżnienia danych produktów.

Ogólnie rzecz biorąc, aby w pełni delektować się smakiem owoców, warzyw, jagody czy przygotowanej potrawy, oprócz zmysłów węchu i wzroku, musimy użyć również odczuć dotykowych i termicznych. Dzięki nim możemy odczuć cierpki lub kleiki smak. Dzięki odczuciom termicznym delektujemy się świeżym i orzeźwiającym smakiem na przykład mięty czy ostrym smakiem papryczki chili.

Gość
Oceń publikację