Oceń publikację

Jak odwrócić pełną szklankę i nie rozlać wody

Ciekawy sposób, żeby opowiedzieć dziecku o ciśnieniu atmosferycznym oraz grawitacji

Jak odwrócić pełną szklankę i nie rozlać wody

Wszystko, co leci czy zostaje podrzucone do góry, musi spaść do dołu. Każdy dorosły z tym się zgodzi. Co o tym wszystkim myśli twoje dziecko? Może ma własną opinię na ten temat, dużo ciekawszą od znanego przez wszystkich prawa powszechnego ciążenia? Czy wie o grawitacji? Czy można jego zdaniem zrobić tak, żeby ze szklanki odwróconej do góry nogami nie wylała się woda? Spróbuj przeprowadzić to ciekawe doświadczenie, a dziecko będzie zaskoczone jego wynikiem. Niewątpliwie zechce się podzielić nim ze swoimi przyjaciółmi.

Co będzie potrzebne:

  • szklanka, po brzegi wypełniona wodą;
  • arkusz tektury lub grubego papieru (na przykład arkusz albumu);
  • nożyczki.

Instrukcja działań:

1. Wytnij z papieru prostokąt, którego rozmiar będzie nieco większy od rozmiaru średnicy górnej części szklanki.

2. Zaproponuj dziecku jedną ręką wziąć po brzegi wypełnioną wodą szklankę, a inną przykryć ją kartką papieru. Dziecko musi się upewnić, że do szklanki nie trafiło powietrze i szczelnie przycisnąć papier.

3. Następnie, po utrzymaniu jej jakiś czas w takim położeniu, niech dziecko odwróci szklankę, ostrożnie podtrzymując papier ręką bez zmiany jej pozycji. Dłoń powinna być sucha, żeby kartką się do niej nie przykleiła.

4. Teraz poproś dziecko przestać trzymać kartkę. Czasami dla udanego doświadczenia trzeba trochę poćwiczyć nad umywalką. To przecież nic, ponieważ na sukces nie trzeba będzie długo czekać.

5. No i co? Udało się? Poproś, by dziecko opisało, co się dzieje? Jak myśli, dlaczego woda pozostaje w szklance? Pozwól, by swobodnie wyraziło swoje przypuszczenia.

6. Razem z dzieckiem możesz kontynuować eksperyment i zmienić ilość wody w szklance (na przykład wypełnić do połowy), a także użyć innych materiałów do przykrycia szklanki zamiast kartki. Omówcie uzyskane wyniki.

Co się dzieje?

Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, to kartka i woda powinny pozostać na miejscu. Bez względu na to, że szklanka z wodą została odwrócona, woda się nie wylewa, podważając prawo grawitacji. Dlaczego więc tak się dzieje? Kiedy w szklance nie ma powietrza, ciśnienie wody znajdującej się w środku okazuje się mniejsze od ciśnienia powietrza na zewnątrz. Większe ciśnienie powietrza (czyli ciśnienie atmosferyczne) jest na tyle silne, że utrzymuje kartkę (ciśnienie na nią), a także wodę w szklance.

Należy także zauważyć, że oprócz ciśnienia atmosferycznego, w tym eksperymencie odgrywa pewną rolę również napięcie powierzchniowe wody. Powierzchnia każdej cieczy zawiera cząsteczki, które dążą do połączenia ze sobą i tworzą cieniutką warstwę. Napięcie powierzchniowe łączy wodę z kartką, pomagając jej z kolei ustabilizować swą pozycję.

Gość
Oceń publikację