Oceń publikację

Jak zrobić tęczę w domu

Świetny sposób, żeby opowiedzieć dziecku o załamaniu promieni świetlnych i podstawowych kolorach widma

Jak zrobić tęczę w domu

Czy zdarzało się, że widok tęczy zachwycił twoje dziecko? Czy nie wydawało się, że ten cud natury jest prawdziwą magią? A czy domyśla się twój synek albo córka, że tęczę można zrobić w domu? Gdy dziecko przeprowadzi ten wesoły i kolorowy eksperyment, będzie zaskoczone, jak proste i łatwe jest tworzenie podobnych cudów. Wystarczy tylko kilka zwykłych przedmiotów codziennego użytku... charakter tego wielobarwnego zjawiska atmosferycznego stanie się bliższy i bardziej zrozumiały.

Co będzie potrzebne:

  • szklanka wody (wypełniona w około trzech czwartych wysokości);
  • biały papier;
  • słoneczny dzień.

Instrukcja działań:

1. Szklankę wypełnij w około trzech czwartych wysokości wodą i weź arkusz białego papieru.

2. Następnie poproś, żeby dziecko podniosło ją do okna. Można także pójść w inne miejsce, gdzie jest światło słoneczne.

3. Potem niech dziecko trzyma szklankę prosto nad papierem (ostrożnie, żeby nie rozlać) i uważnie obserwuje, co się będzie działo ze światłem.

4. Zwróć uwagę dziecka na to, jak światło słoneczne przechodzi przez szklankę wody, załamuje się i tworzy wielobarwny obraz na papierze. No i co? Udało się?

5. A teraz zaproponuj dziecku, żeby kontynuowało eksperyment. Niech trzyma szklankę wody w różnych odległościach od papieru i pod różnym kątem. Jakie są wyniki? Czy coś się zmieniło?

Co się dzieje?

Chociaż zazwyczaj widzimy tęczę na niebie w postaci wielobarwnego łuku, może ona również powstać w innych miejscach. Być może widziałeś tęczę przy fontannach czy wodospadach. Przeprowadziwszy ten eksperyment, udało ci się stworzyć własną tęczę w domu.

Tęcza powstaje ponieważ światło słoneczne się załamuje, przechodząc przez krople deszczu. To samo odbywa się, gdy światło słoneczne przechodzi przez szklankę wody. Załamuje się i rozdziela na czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, granatowy i fioletowy kolory. Te kolory są nazywane widmem optycznym.

Co ciekawe, promień skierowany na szklankę z wodą jest biały, a wszystkie kolory spektrum są zebrane razem. Dopiero przechodząc przez przezroczystą przeszkodę (krople wody lub szkło), z białego rozdzielił się na siedem różnych kolorów.

Dlaczego więc się rozdzielił? Dlatego, że światło składa się z różnej długości fal elektromagnetycznych. Najkrótsze fale są czerwonego koloru, mają najmniej energii i dlatego mniej się załamują. Natomiast najdłuższe są fioletowe, mają dużo energii i więcej się załamują. Można zauważyć, że te kolory znajdują się zwykle z różnych stron tęczy. Inne kolory mają pośrednią długość fali i znajdują się pośrodku.

Gość
Oceń publikację